Udržiavať hustý zelený koberec vo svojej záhrade nie je vôbec jednoduché. Po zime rozpustený sneh odhalil veľké plochy hnedej trávy, ktorá ani trochu nepripomína ten trávnik, na ktorý ste s pýchou ukazovali návštevám minulé leto. Kým sa rozhodnete pre definitívne riešenie v podobe betónu, či štrku, skúste týchto jednoduchých 5 spôsobov, ktoré sú spásou pre váš trávnik.
Nechajte ju dlhú
Ak dáme estetiku bokom, stirhanie trávy príliš na krátko má za následok menej rozvinutý koreňový systém. Ak máme steblá, ktoré sa zubami-nechtami držia pri živote, je to pre ne ďalší stres. Keď sa zjaví jar, nezaútočte na trávnik kosačkou nastavenou na “superkrátke”. Tráva sa potrebuje po zime “oťukať”, takže použite najdlhšie nastavenie.
Hnojte
Keď váš trávnik po prvýkrát v tomto roku ostriháte, bude potrebovať pohnojiť. Hnojivo tráve dodá živiny na rast. Použite organické hnojivo, ktoré obsahuje dusík s pomalým uvoľňovaním a má nízky obsah fosforu. Trávnik bude potrebovať pohnojiť opäť v lete, keď vyschne a zoslabne po predávkovaní sa slniečkom.
Polievajte
Každý týždeň trávniku doprajte aspoň 25 mm vlahy. Neurobte chybu a neuverte, že pár týždňov môžete preskočiť a potom trávnik “utopiť”, aby ste mu chýbajúce zavlažovanie vynahradili. Najlepší čas na polievanie je ráno, kým nie je veterno a slnko nie je v plnom švungu.
Plejte
Neprelievanie záhrady a strihanie nie príliš na krátko pomôže udržať burinu na uzde. Tak či tak sa ale burina po zime objaví. Zatočte s ňou ručne-stručne, alebo si na pomoc vezmite chémiu. Tieto prípravky zničia zelinu a tráva zostane nedotknutá.
Vymeňte
Niektoré časti trávnika môžu prekročiť pomyselnú hranicu zachrániteľnosti a niet im viac pomoci. Našťastie ich nahradenie je celkom jednoduché. Vykopte časti, kde je tráva už mŕtva (pár centimetrov do hĺbky), zmerajte plochu, ktorú treba obnoviť a zamierte do najbližšej predjane na nákup osiva. Vezmite si so sebou aj vzorku toho, čo u vás momentálne rasite, aby ste sa pri kúpe nepopálili.