Dobrý pomocník, zlý pán

Tipy a triky

Možno sa vám to už stalo, možno poznáte iného, ktorého postihlo takéto nešťastie. Oheň. Silný živel, ktorý ľudstvu slúži od nepamäti, no ak sa vymkne spod kontroly, pácha obrovské škody a ničí všetko, čo mu stojí v ceste.

ibv - Dobry pomocnik thumb 768x416 - Dobrý pomocník, zlý pán

Aké bývajú príčiny požiarov?

Väčšina takýchto nešťastných udalostí sa deje práve kvôli tomu, že my ľudia nedáme dostatočný pozor. Opatrnosti nikdy nie je dosť. Obzvlášť ak do hry prichádza otvorený oheň. Sporák, sviečka, cigareta, či krb... Jedna  malá letiaca iskra môže narobiť veľkú paseku. Pozor musíme dávať aj na elektrické spotrebiče a obzvlášť na tie, ktoré teplo produkujú - sporák, hriankovač, mikrovlnka, fén, či žehlička. Niekedy dôjde k chybe už pri stavbe budovy kedy sú použité nesprávne materiály.

Prevencia je jednoduchá

Technológie umožňujú viacero spôsobov monitorovania pre lepšie zabezpečenie pred požiarom. Môžete mať nainštalovaný senzor, ktorý opticky odhalí dym, iný zas vie rozlíšiť, či je teplota v normále. Dnešné systémy vedia sledovať aj úroveň oxidu uhoľnatého a odhaliť tiež únik plynu. Vybavenie domácnosti hasiacim prístrojom nie je povinnosťou, no stojí za to zvážiť jeho zadováženie. Obzvlášť užitočný môže byť v kuchyni, dielni, či garáži. Ak bývate v paneláku, či bytovom dome, dobre si obzrite hydranty, umiestnenie hasiacich prístrojov, a tiež únikové východy. Človek predsa nikdy nevie...

Poznáte pravidlá zakotvené v našej legislatíve?

Zákon stanovuje dôležitú povinnosť, ktorou je pravidelné čistenie a kontrola komínov:

  • Pri tepelnom výkone do 50 kW: raz za 4 mesiace ak ide o tuhé, alebo kvapalné palivo; raz za 6 mesiacov ak ide o plynné palivo a komín je bez vložky; každých 12 mesiacov v prípade vykurovania plynovým palivom a komínu s vložkou.
  • Pri tepelnom výkone nad 50 kW je to každé 2 mesiace v prípade tuhého alebo kvapalného paliva a raz za 6 mesiacov ak ide o plynné palivo. Menej náročné je to v prípade vašej chaty, či chalupy. Občasne užívané stavby stačí takto kontrolovať raz za 2 roky.

Okrem toho zákon tiež stanovuje bezpečnú vzdialenosť od okolitých horľavých materiálov. Ak máte spotrebič na tuhé palivo, dodržte vzdialenosť minimálne 80 cm (prípadne stanovenú výrobcom). A komín? Jeho top konštrukčný stav (tesní, nemá špáry) je pre bezpečnosť veľmi dôležitý. Rovnako pripojenie spotrebiča ku komínu nemôže robiť len tak ktokoľvek. Musí ísť o odborníka. Túto činnosť zverte preto do rúk kominára, alebo revízneho technika komínov. Okrem rizika, ktoré hrozí pri nedodržaní zákonom stanovených pravidiel môžete dostať aj pokutu až do výšky 331 eur.

Čo robiť, keď takúto situáciu zažijete na vlastnej koži

Ak odhalíte existujúci požiar neváhajte a okamžite ho nahláste na tiesňových linkách. U nás na Slovensku si stačí pamätať jednoduché trojčíslia: 150 (Hasičský a záchranný zbor) alebo aj 112 (Integrovaný záchranný systém). Ak zhodnotíte, že by ste vedeli tento požiar uhasiť (a ostať pritom v bezpečí), skúste to. V prípade, že požiar je priveľký, alebo sa vám ho uhasiť nepodarilo bez ďalšej straty cenných momentov vyhľadajte najbližší východ. Pri evakuácii nikdy nepoužívajte výťah a ak sa v budove šíri dym, skloňuje sa dolu k podlahe a ústa s nosom si prekryte improvizovanou maskou, napríklad navlhčenou vreckovkou. Určite sa nevracajte alebo nezdržujte kvôli osobným veciam. Zdravie a život sú predsa omnoho dôležitejšie, než akýkoľvek majetok. Niekedy sa aj napriek opatrnosti môže stať nešťastie. Preto je dobré zvážiť možnosti poistenia vášho domova. Aby prípadné škody boli minimálne spätne zaplatené.

Predchádzajúci článok
Produkty PEPO pre váš komín
Nasledujúci článok
Palivové drevo s dopravou grátis

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up