Laminát. Korok. Vinyl. Drevo. Keramika. Rozhodnutie, ktorá podlaha je pre vás tá pravá, budete aj vďaka tomuto článku vedieť spraviť o čosi ľahšie.
Tak, ako v mnohých oblastiach v živote, aj pri výbere podláh čelíme výzve. Nekonečné možnosti. Nespočetné množstvo druhov, farieb, vzorov, materiálov... Ale čo si z toho všetkého vybrať?
Povedzme si úprimne, vaša podlaha okrem toho, že bude krásna, musí spĺňať aj požiadavky na funkčnosť. Svoje rozhodnutie môžete založiť aj na odpovediach na nasledujúce otázky: Aká je vlhkosť v miestnosti kam podlahu plánujete položiť? Aká má byť jej odolnosť? Aký rozpočet máte vyhradený na nákup podlahy?
Kde bude?
Táto otázka je asi prvou, ktorú si treba pri rozhodovaní položiť. Ide o podlahu v exteriéri, alebo v interiéri? Do ktorej miestnosti? Buď si vyberiete možnosť neutrálnu, takú, ktorá "neublíži" a aj v budúcnosti ponúkne štedré kombinačné možnosti, alebo si svoju podlahu zladíte s ostatnými interiérovými prvkami (nábytkom, farbou steny, tapetami, doplnkami a pod.). Dajte pozor na nudu! Ak vás totiž raz pohľad na nemeniacu sa miesnosť omrzí, komplexná zmena bude náročnejšia a nákladnejšia. Vlhkosť je ďalším faktorom, ktorý v nemalej miere ovplyvní váš výber. Ak ide o podlahu do pivnice, či kúpeľne, musíte siahnuť po materiáloch, ktoré si s vysokou vlhkoťou ľahko poradia. Najvhodnejšie sú betón, keramika, porcelán a vinyl. Naopak citlivé sú najmä drevo a laminát.
Kto a čo po nej bude chodiť?
Druhá zo série kľúčových otázok, ktorá vám uľahčí rozhodovanie. Máte štvornožkujúce batoľa, ktoré sa už-už chystá skúmať svet chodiac po vlastných? Koberec na mäkké pristátia ušetrí veľa slzičiek a kriku. Zariaďujete pohodlný domov pre seniorov? Pre bezpečnosť, komfort a uľahčenie mobility bude koberec s nízkym vlasom tým najlepším riešením. Máte štvornohého miláčika, s ktorým zdieľate svoj domov? Pazúriky nebývajú k interiéru šetrné, takže vyberajte rozvážne z ponuky odolných podláh - keramika, porcelán, laminát, vinyl a dokonca aj koberec z materiálov upravených proti vzniku nežiadúcich pachov.
Koľko na ňu máte?
Rozpočet je faktor, ktorý vaše rozhodnutie výrazne ovplyvní. Tak ako materiály a vzory, aj cenové možnosti sú dnes veľmi pestré. Pekné kúsky zoženiete aj ak vaša peňaženka nepraská vo švíkoch. Možnosti by sa od najlacnejšej po najdrahšiu dali zoradiť nasledovne: najdostupnejšie - laminát, vinyl, dlažba (ktorú ale musíte vedieť položiť); stredne nákladné - drevo (nie exotické), laminát, luxusný vinyl; najvyššia cena - exotické tvrdé drevo, prémiový laminát a exkluzívny vinyl.
Ako ju položíte a ako sa o ňu budete starať?
Ak si s inštaláciou poradíte sami, môžete ušetriť až polovicu nákladov. Otázne je, či si trúfate. Laminát a vinyl sú na "samopokládku" najvhodnejšie. Tieto "plávajúce" druhy podlahy sa pripájajú vždy k susednému kusu, nie k podkladu, preto je ich pokládka relatívne ľahko zvládnuteľná. V prípade keramiky a porcelánu (dlažby) je to už o čosi náročnejšie. Ak si to chcete vyskúšať, určite začnite nácvikom tam, kde prípadné prešľapy bude menej vidno. Čo tak v pivnici? Telefón do ruky berte ak chcete mať koberec od steny po stenu, alebo sa už tešíte na krásnu drevenú podlahu. Tieto je určite lepšie prenechať odborníkom. Keď už bude vaša podlaha na mieste bude sa treba o ňu starať. Ani v tomto ohľade nie je podlaha ako podlaha. Najjednoduchšie to budete mať s odolnými druhmi. Vinyl opäť vedie. Laminát v tesnom závese je takmer rovnako nenáročný, no treba byť opatrný pri umývaní. Špáry v laminátovej podlahe sa totiž s vodou nekamarátia. Ktorá je tá najnáročnejšia? Drevená podlaha je tá, ktorá si vyžaduje skutočne veľa práce. Pozor ale! Je tak krásna, že tá námaha za to jednoznačne stojí. Ak čakáte na tip od nás, tu ho máte: na miesta, kadiaľ sa chodí najčastejšie, pridajte štýlový behúň.
Podlahové zaujímavosti
Linoleum a vinyl je to isté. Alebo žeby predsa len nie? Pojmom vinylová podlaha sa označujú podlahové dielce, ktorých základom je nemäkčené PVC, teda syntetický materiál polyvinylchlorid. Tendenciou výrobcov je pritom zvyšovať podiel prírodných surovín (používajú sa napríklad oleje), podlahy neobsahujú zmäkčovadlá ani rozpúšťadlá, sú úplne bez zápachu či emisií a plne recyklovateľné. Linoleum je zas z prírodných zložiek - ľanového oleja, drevnej múky a korkového prachu. Je drahšie a aj odolnejšie.
Bambus je pevnejší než väčšina druhov dreva. Jeho pevnosť je vyššia ako pevnosť javorového dreva a údajne 2x vyššia, než pevnosť červeného duba. V Japonsku túto vlastnosť bambusu veľmi dobre poznajú a vďaka nej ho používajú (okrem iného) aj na výrobu priemyselného lešenia. Pozor však, ak sa venujete bojovým umeniam. Na ukážke svojej zručnosti si na dve tehly určite prichystajte inú než bambusovú doštičku.
Korok je najtichší podlahový materiál. Ideálne zvukovo-izolačné vlastnosti má v prípade, že používate minimálne hrúbku 6 mm. Túto vlastnosť má vďaka svojej štruktúre - medzi bunkami korku je veľké množstvo prázdnych miest. Cupitajúce opätky a padajúce predmety, traste sa!
Najtvrdšie podlahy sú tie zo žuly. Nečudo. Veď žula je po diamante najtvrdším nerastom.
Najdrahšia podlaha je z dielne Pietra Firma. Každý ručne vyrobený kúsok zdobený perleťou a 95 drahými kameňmi je naozaj skvostný. Cena metra štvorcového tejto nádhery sa šplhá do výšky milióna dolárov. Zvláštne je, že web výrobcu už dnes nefunguje. Možno zákazníkov nebolo zas toľko, koľko dúfali...
Najstarší koberec má viac, než dve tisícročia. Nesie názov Pazyryk a bol nájdený v 40tych rokoch na Sibíri. Ide o ručne viazaný perzský koberec z 5teho storočia p.n.l.