Vaša oáza pokoja. Miesto, kam odídete oddýchnuť si od ruchu mesta a každodenných povinností. Miesto, kde načerpáte novú energiu a objavíte svieže nápady. Vaša chalupa, chata, či víkendový dom. S padajúcim lístím prichádza doba, kedy sa všeličo okolo, vrátane vašej chalupy, začína chystať na zimu. Prichádza obdobie údržby a renovácií: okná, dvere, nátery, fasády, strecha, drevená konštrukcia. Na tie je dobré si posvietiť ešte kým neudrú prvé mrazy. Vrtochy počasia si robia svoje - slnko, vietor, dážď, mráz a sneh. To všetko musí chalúpka ustáť deň čo deň. Ak máte pocit, že sa v toľkej spleti produktov nevyznáte (veď uznajte: včelí vosk, impregnačný olej, lazúry tónované podľa vzorkovníka, ...), určite si nechajte poradiť.
Ako na okná
To, do akej miery sa im idete venovať tento rok je na vás. Ak sa ich chystáte len pretrieť, táto úloha si na vás počká opäť o 1 až 2 roky. Ak sa chystáte na kompletnú obnovu, vyhrňte si rukávy! Ide o pracný proces, ktorý ale určite stojí za to. Budete musieť vybrať sklá, odstrániť náter, okenné rámy prebrúsiť a natrieť lazúrou. Nasleduje základná farba a čerešničkou na torte bude vrchný náter.
Starý náter ako nový
Postup na obnovu náteru akýchkoľvek iných súčastí vašej chalupy je veľmi podobný. Najskôr starostlivo očistiť, prebrúsiť a umyť. Následne usušiť a dôkladne natrieť.
Špina preč! Pri zhliadnutí tohto videa z pieskovania dreveného domu nebudete chcieť veriť vlastným očiam:
Renovácia dreveného zábradlia môže vyzerať aj takto:
Obnova fasády
Ak chcete chalúpku ako novú najskôr fasádu vyčistíte tlakom - vodný čistič je na to ako stvorený. Potom fasádu napenetrujete a 2x nanesiete vrchný náter. Vedeli ste, že môže byť umývateľný, môže odpudzovať vodu a prepúšťať paru? Veru môže. Ak ide o obnovu tehlovej steny, buďte opatrní. Keď za raz rozhodnete ju natrieť, tehlovú "tehlovosť" (prirodzený vzhľad) už späť nevrátite.
Tip pre vás
Škrupina na farbe vzniká, keď farba reaguje s kyslíkom. Ak ju na svojej farbe objavíte, do farby ju za žiadnych okolností nerozmiešavajte. Určite by sa vám to dokonale nepodarilo a hrudky farbu znehodnotia. Vrchnú vrstvu radšej odrežte, vyberte, nechajte odkvapkať a vyhoďte. Aby ste tejto nepríjemnosti do budúcna predišli, pripravte si alobal s priemerom rovnakým ako plechovka farby, ktorý položíte na hladinu a pred zavretím veka do plechovky fúknite. Vďaka oxidu uhličitému, ktorý takto vydýchnete, znížite množstvo kyslíka a čiastočne potlačíte túto nechcenú "škrupinovú" chemickú reakciu.