Neverte všetkému, ani keď zatepľujete

Tipy a triky

Ak zvažujete zateplenie svojho domu, určite ste sa stretli aj s názormi či tvrdeniami, ktoré vás mali odradiť. Čo sú len mýty a kde je pravda? Pozreli sme sa zatepleniu "na zúbok".

ibv - Blog Web 2 768x416 - Neverte všetkému, ani keď zatepľujete

Správny systém zateplenia, ktorý je profesionálne aplikovaný je určite pozitívnou zmenou. Nezlepší len vzhľad vášho bývania, ale prospeje najmä úspore energie a úspore vašej peňaženky. Pozrime sa na päť mýtov, ktoré sa vám už možno dostali do uší:

Dom nebude dýchať a rozmohnú sa plesne

Tento problém môže nastať, ak bude zateplenie nekvalitné a vetranie nedostatočné. Vo všeobecnosti ale platí, že práve zateplením môžete proti plesni a vlhkosti bojovať a plesniam sa darí pri zlej, či chýbajúcej izolácii. Ako materiál môžete použiť minerálnu vlnu, ktorá je prírodná s vysokou prievzdušnosťou. Rozhodujúca je aj záverečná povrchová úprava.

Stačí severná stena

Tomuto určite neverte. Takáto úspora úsporou vôbec nie je. Na zlepšenie izolačných vlastností je treba ošetriť všetky teplené mosty. Polovičaté riešenia (len jedna strana, iba strecha a pod.) situáciu neriešia. Navyše vám pridajú aj problém so správnym meraním únikov tepla práve pre rôznorodosť povrchov.

Len poriadna vrstva omietky

Niekto vám môže poradiť, že postačuje, ak na izoláciu dáte bežnú omietku, no vo väčšej hrúbke. Opäť ide o nesprávnu inoformáciu. Keďže izolácia pracuje, podľa teploty prostredia za rozťahuje a zmršťuje, aj omietka na nej musí byť týmto zmenám prispôsobená. Klasická omietka potom praská, aj keď by ste jej použili viac. Na izoláciu patria špeciálne tmely a omietky, ktoré sú pružné.

5 cm stačí

Nestačí. V prípade hrúbky polystyrénovej izolácie je bežná prax dnes 12 cm, norma hovorí o 15 cm a viac. Ak porovnávame vrstvu 5 cm a 15 cm reálne sú vstupné náklady asi o 10% vyššie. Keďže ale dlhodobo práve vďaka izolácii usporíte na cenách za energie, určite sa tieto náklady vyplatia. Prečo teda aspoň 12 cm? Dokonalá stena by si s 5 cm izolačnej vrstvy vystačila. Čomu sa ale vyhnúť nedá sú práve tepelné mosty - kritické miesta prestupu tepla, ktoré potrebujú "hrubší kabát". Fasádu nikto nechce mať samý schod, preto je optimálnou voľbou súvislá hrubšia vrstva teplenej izolácie.

Dokáže to každý

Opäť omyl. Základné úkony si samozrejme šikovný robotník osvojí celkom rýchlo. Majstra však robí cvik a spôsob, ako vie narábať s kritickými detailami. V prípade majstra zatepľovača sú to miesta, kde dochádza k námahe systému a miesta, kde sa systém napája na okolité konštrukcie.

Aké druhy zateplenia?

Vyberáte si najskôr buď tzv. kontaktný systém = lepenie a kotvenie izolácie, na ktorú sa nanáša omietka, alebo tzv. odvetraný systém = suchý spôsob, kedy sa na fasádu zachytávajú kotvy a izolácia a najvrchnejšou vrstvou je tu obklad. Materiálov je dnes neúrekom. Líšia sa vlastnosťami a cenou.

Nezabúdajte, že v našej požičovni si môžete vybrať pre realizáciu zateplenia lešenie a rôzne druhy strojov a náradia sa skvelé ceny.

Predchádzajúci článok
Silikónová omietka Emporio
Nasledujúci článok
5x prvá pomoc pre trávnik po zime

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up