Potíšku u vás doma

Ako na to

Ako na tichú domácnosť? Nie nie, nie je treba sa hádať s polovičkou. Ako zabezpečiť, aby vám pohodu doma nenarúšali hrmoty od susedov, buchoty z ulice a šuchoty spoza steny chceme poradiť práve dnes.

ibv - Blog Web 3 768x416 - Potíšku u vás doma

V boji proti hluku začnete tým, že sa na moment zahráte na detektívov. Musíte zistiť, odkiaľ k vám zvuky plynú. Deje sa niečo von? Sú zdrojom susedné byty? Alebo vám prekáža čosi z vlastného príbytku? To, že spoznáte zdroj zvuku vám pomôže v plánovaní toho, ako sa ho zbavíte.

Hlučnosť sa meria v decibeloch dB a pri materiáloch na akustickú izoláciu sa stanovuje ich schopnosť brániť prestupu zvuku. Táto hodnota, tzv. index zvukovej nepriezvučnosti sa označuje Rw a jednotkou je dB. Čím vyššia je hodnota indexu v dB, tým hlasnejší zvuk dokáže materiál zadržať.

Zvuky ulice

Rušivé zvuky zvonka najčastejšie prechádzajú cez okennú konštrukciu. Stena má Rw 40 - 50 dB, zatiaľ čo okno len asi 34 dB. Výmenou okien si polepšíte, keďže nové dvojsklá, trojsklá a akustické sklá umožňili zvýšiť hodnotu na 40 (a viac) dB. Okná bývajú výrobcami zaradené do tried. Označujú sa číslami od 0 do 6. Čím vyššie je toto číslo, tým lepšie bude okno brániť nežiadúcim zvukom prenikajúcim k vám domov.

Medzi ulicou a domovom

Aj vy často viete, čo sa vo vašom dome deje bez toho, aby ste s niekým prehodili kus slova? Chodbové reči, chodbové kroky, chodbové tresky... Ak máte pocit, že pre šťastný život vám ich stačí omnoho menej, dbajte na kvalitné zatváranie u vás. Môžete si vybrať protihlukovú vložku s Rw 37 - 40 dB. Ak to nie je dosť, použite aj ďalší izolačný materiál, napr. vlnu, no vyhnite sa polystyrénu.

Zhora, zdola, sprava, zľava

Ak máte pocit, že vaši susedia sú príliš hluční, je tu hneď niekoľko riešení. Áno, aj sťahovanie, no o tom inokedy... Čo môže pomôcť vo vašom terajšom byte, či dome je veľkorozmerný nábytok. Napríklad vstavaná skriňa, či knižnica od stropu až po zem. Ak nepomáha, skúste tzv. predsadenú stenu. Skladá sa z 1 - 2 vrstiev sadrokartónu a 10 cm vrstvy minerálnej vlny. Pravidlom je striedať tvrdý a mäkký materiál a použiť môžete aj penu s otvorenými pórmi, napr. molitan. Vybudovanie tejto priečky je rýchle a čisté. Sadrokartón môžete použiť aj v kúpeľni. V pohode udrží umývadlo, či záchod. Správne ukotvená hmoždinka v sadrokartóne dnes znesie až 80 kg zaťaženie. Podlahu "stíšite" doskami z minerálnych vlákien. Opäť platí, že polystyrén vhodný nie je. Je totiž tvrdý a nepohlcuje zvuk.

Od nás

Rušiť vás môžu aj zvuky "z vlastnej kuchyne". Môže vám prekážať ozvena v miestnosti, ktorej príčinou sú tvrdé povrchy, od ktorých sa zvukové vlny odrážajú. Budete potrebovať miestnosť "zmäkčiť" - pridať koberce, vankúše, záclony, závesy a izbové rastliny, ktoré zvuky pohltia. Ak vaša práčka rada nie len tancuje, ale rovno stepuje, ubezpečte sa, že je dostatočne vzdialená od steny. Navyše si dnes môžete zadovážiť aj špeciálnu podložku, ktorá prudkým pohybom práčky zabraňuje. Klepanie nedeľných rezňov môže byť tiež otravné a susedia možno nechcú poznať po zvukoch váš jedálniček. Pracovnú dosku preto oddeľte od steny zvukovo-izolačným pásikom, alebo ju rovno upevnite na predsadenú akustickú stenu.

Zvukové mosty

Ide o skryté miesta v konštrukcii, ktoré v porovnaní so svojím okolím prepúšťajú zvuky oveľa viac. Niekedy je ťažké ich odhaliť. Takýmto mostom môže byť napr. elektrická zásuvka v 2 bytoch na opačných stranách steny, či poter zatečený do izolácie, ktorá si potom nemôže riadne plniť svoju úlohu.

Zhrňme si to

Na zvukovú izoláciu stien a stropov použivajte zvukovo izolačné dosky, akustickú penu a akustické dosky. Na podlahu je vhodná kročajová izolácia (podľa typu podlahy), zvukovo izolačné dosky, akustická pena a opäť akustické dosky.

Predchádzajúci článok
Akustické riešenia
Nasledujúci článok
Tapetové lepidlo

Novinky, tipy a triky

keyboard_arrow_up