Malé rozmery obkladov z čias minulých už dnes nahradil nový trend.
Veľké. Väčšie. Najväčšie.
Skúste veľkoformátové
Časy sa menia a s nimi sa mení aj to, čo považujeme za krásne a in. Ak si rukávy vyhŕňate na plánované obkladanie v kúpeľni, či inej miestnosti, skúste sa porozhliadať po veľkoformátových obkladoch. Krásne zvýraznia veľké plochy, jednodudchšie sa udržiavajú a povrch je vďaka nim úhľadne jednotnejší.
Za veľké sa dnes považujú tie, ktoré sa v žiadnom prípade nevojdú do zadného vrecka na rifliach - veľkosť strany poľahky prekračuje 40 cm. Extrémom sú poriadne kusiská, ktoré len ťažko nazvať obkladačkami. Tieto exempláre majú až 3 x 1 m.
Existuje pár vecí, na ktoré si treba dávať dobrý pozor práve pri výbere tohto typu nového povrchu:
- Určite im nechajte kus priestoru, aby "mohli dýchať". Veľkoformátové obklady so špárami umožňujú použitie špárovacej hmoty, ktorá zabráni zatekaniu vody a prieniku vlhkosti pod obklad a pri zmene teploty (pamätáte ten príklad zo základky: v teple sa látky rozpínajú ako prázdniny, ktoré sú práve v lete dlhšie) zas nedôjte k porušeniu obkladu keďže sa bude mať kam pohnúť.
- Urobte všetko pre to, aby podklad pod ne bol rovnulinký ako vodná hladina. Určite tu platí dvakrát meraj a raz rež. Premeriavajte, vodováhujte, vyrovnávajte, kalibrujte, vypočítavajte a vyrovnávajte ešte viac.
- Lepte a špárujte tým, čo je priamo určené pre váš typ obkladu. Je jasné, že väčšia dlaždica je aj ťažšou dlaždicou, preto vyberajte múdro. Nechcete sa predsa v noci strhávať zo sna, keď tie krásky budú svoj nový flek na stene jedna po druhej opúšťať!
Obkladačský slang
Aby sme vám uľahčili výber a aby ste poľahky rozumeli, čo je v ponuke, prinášame pár slov zo slovníka profesionálov, ktorí si na chlieb zarábajú práve obkladačským remeslom.
Tvrdosť - udáva, ako ľahko sa vaše obklady opotrebujú; býva udávaná v stupňoch podľa Mohsovej stupnice od 1 do 10
Oteruvzdornosť - toto slovo vám napovie, ako rýchlo na novej podlahe bude vidieť škrabance a odreniny; meria sa v stupňoch PEI od 1 do 5 a v kúpeľni si vystačíte aj s jednotkou (ak tam, pravda, neplánujete chodiť obutí)
Protišmyk - bezpečnosť už čistých ľudí, ktorí vyliezajú z vaní a sprchových kútov je kľúčová, preto výrobcovia ako jeden z parametrov testujú a udávajú mieru šmykľavosti; škála je od R9 do R13 a znamená, do koľkých stupňov mohla byť testovaná dlažba naklonená, kým sa na nej testovač začal šmýkať (áno, aj také zamestnania existujú)
Mrazuvzdornosť/nasiakavosť - to, či môžete s obkladom aj von vám našepká práve tento údaj; obkladačka sa odváži, 20 minút varí vo vode (hej hej, aj toto niekto robí) a zváži znovu; podľa toho, koľko vody dokázala vcucnúť sa určí, či môže byť použitá aj v exteriéri, alebo radšej len vnútri, v suchu a teple; ak je nasiakavosť dlažby nad 0,5%, už s ňou radšej von neexperimentujte
(Ne)Glazovanie - neglazované obklady sú také, ktoré majú prirodzenú farbu práve podľa materiálu; tie glazované sú zas pri výrobe natierané, alebo digitálne potlačené
Čo vravíme my
Tipom od nás sú určite rektifikované obklady. Čo to presne znamená? Hrany každého obkladu sa v procese výroby po vypálení zabrúsia. Tým sa zabezpečí, že jednotlivé kusy sú takmer identicky veľké a dajú sa klásť s minimálnou špárou a okulahodiacou jednotnosťou. Môžete sa stretnúť aj so slovom kalibrácia. Ide v zásade o rovnaký proces, ale s menšou presnosťou.
Zastavte sa v kúpeľňovom štúdiu IBV a nad šálkou kávy si podebatujeme o tom, čo "sa dnes nosí".