Pohodový večer s napínavou knihou v ruke a šálkou obľúbeného čaju... Túto príjemnú predstavu však isto dopĺňa niečo, čo na prvý podhľad nie je vidieť, ale bez čoho by to skutočne nebolo ono. Teplo.
Okrem bežného ústredného kúrenia je mnoho možností, ktoré môžu byť funkčným a aj estetickým doplnkom. Rozhodnite sa podľa toho, či ohrievate vnútri alebo von, o aký veľký priestor ide a aký zdroj energie chcete využívať. My prinášame stručný prehľad typov ohrievačov, popis fungovania a výhody vs. nevýhody každého z nich.
Najskôr však pár užitočných funkcií, ktorými bývajú ohrievače, panely, či kozuby vybavené:
- proti prehriatiu - zariadenia majú zabudovanú poistku, ktorá ich výborne ochráni
- termostat - vďaka tomuto komponentu vie váš ohrievač udržať prednastavenú teplotu
- proti prevhrnutiu - ďalší prvok na zvýšenie bezpečnosti automaticky vypne zariadenie v prípade prevrhnutia
- anti-freeze - funkcia, ktorá zabezpečí, že zariadenie kúri na minimálnu teplotu aby ste predišli poškodeniam spôsobeným nízkymi teplotami
- diaľkové ovládanie
- vodeodolnosť
Radiátor
Radiátory bývajú naplnené olejom, ktorý sa zahreje a ďalej ohrieva vzduch naokolo. Výkon radiátora závisí od počtu rebier. Táto možnosť je výborná vďaka svojej nízkej spotrebe a funkčnosti prakticky bez údržby. Výhodou je tiež to, že hreje aj po vypnutí. Na čo si ale budete musieť dlhšie počkať je nahriatie od momentu zapnutia. Radiátory bývajú na kolieskach, aby sa dali poľahky presúvať, no keďže bývajú ťažšie, presun medzi poschodiami nemusí byť pre každého. Ak máte doma alergika, tento spôsob ohrievania je určite fajn, nevíri prach a nevysušuje vzduch.
Konvektor
Konvektory sú zariadenia, ktoré v spodnej časti nasávajú vzduch, ktorý potom prechádza cez ohrievacie teleso a vo vrchnej časti je ventilátorom vyháňaný do miestnosti. Opäť nemusíte pri kúpe siahať hlboko do peňaženky - konvektory majú prijateľnú cenu. Môžu byť voľne stojace a dajú sa nainštalovať aj na stenu ako bežný radiátor. Čo ale nie je úplne ideálne je to, že teplo vyháňajú hore a pri zemi môže stále ostávať chladno. So zapnutým ventilátorom môže byť konvektor hlučný a nehodí sa tam, kde trpia alergiami, pretože víri prach. Ak ho nepoužívate dlhšiu dobu, tak na horúcej špirále bude horieť nasadaný prach.
Teplovzdušný ohrievač
Toto zariadenie sa výborne hodí na lokálne zahriatie. Elektrina sa v ňom mení na teplo vďaka odporovým článkom. Nízka cena, jednoduchá manipulácia, a to, že máte teplo okamžite z neho robia dobrého spoločníka na chladné dni. Nebudete ho chcieť používať ako hlavný zdroj tepla a dlhodobo najmä kvôli hluku a riziku prehriatia. Teplovzdušný ohrievač rozvíri prach a teplo neakumuluje. Keď ho vypnete, okamžite prestáva hriať.
Vykurovacie panely
Panely pracujú na tzv. sálavom princípe. Ohrievajú predmety a osoby vo svojom okolí, vrátanie stien. Stena takto naakumuluje teplo a ďalej ohrieva vzduch v miestnosti. Existujú aj v kombinácii s konvekčným spôsobom ohrevu. Tieto hybridné ohrievače majú panel z keramiky, alebo sľudy (100% prírodné materiály) a teplo akumulujú. Vykurovacie panely nevíria prach a majú nižšiu spotrebu. Sú výborné aj na dlhodobé vykurovanie, avšak na ich nákup si musíte pripraviť vyšší obnos peňazí.
Infražiariče
Infražiarič rovnako teplo sála a tým zahrieva predmety a osoby v okolí. Nevýhodou je, že veľa "žerie" a ihneď vychladne. Malé obmedzenie je aj v tom, že infražiarič zahrieva len to, na čo je priamo natočený. Získať si vás môže zasa nízkou cenou a tým, že jeho vysoké teploty prinášajú okamžité zahriatie.
Plynové ohrievače
Kým všetky ohrievače, o ktorých sme doposiaľ napísali sú na elektrinu, plynový ohrievač potrebuje na svoje fungovanie zdroj plynu. Môže to byť buď priame napojenie na prípojku, alebo môže byť zdrojom propán-butánová fľaša. Tento tichý ohrievač vykúri miestnosť rýchlo a hodí sa aj ako hlavné kúrenie. Zaplatíte zaň však na začiatku viac a musíte myslieť na to, že spaliny treba odvádzať.
Kozuby
Aké teda? V prípade elektrického kozuba nejde o ozajstný plameň, ale jeho imitáciu - led lampa skombinovaná s veľmi realistickými polienkami, uhlíkmi, či popolom je však veľmi efektná a takmer na nerozoznanie od ozajstného ohníka. V kozube na bio palivo zas horí ozajstný oheň na etanolovom horáku. Kozuby dnes majú krásny dizjan a môžu byť iba doplnkom, ale aj hlavným zdrojom tepla. Elektrický kozub vám môže dávať aj "studený oheň" - stačí ho zapnúť v režime bez vyhrievania. Pri kúpe kozubu rátajte s vyššou cenou a s tým, že teplo je do priestoru rozvádzané pomocou ventilátora.